Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2018: Η 12χρονη Γλυκερία τερμάτισε τρίτη και έκλεψε την παράσταση

18 Μαρτίου 2018 19:51

Μια μεγάλη έκπληξη επιφύλαξε ο αγώνας των 5χλμ στο πρόγραμμα του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας.

Την πρώτη θέση κατέλαβε όπως ήταν ανμενόμενο η αθλήτρια Καρακατσάνη με χρόνο 17.57 και τη δεύτερη η Ανθή Κυριακοπούλου με 18.05.

Η έκπληξη όμως ήρθε από την αθλήτρια που συμπλήρωσε το βάθρο και αυτή ήταν η Γλυκερία Σκάγκου. Η 12χρονη αθλήτρια κέρδισε το θερμό χειροκρότημα όλων αφού με χρόνο 19.52 κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Σωριάστηκε η Αννίτα Πάνια on air! Το ατύχημα της παρουσιάστριας στο πλατό της εκπομπής! (Βίντεο)

Η 12χρονη αθλήτρια του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου έδειξε για μία ακόμη φορά το ταλέντο της και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια. Μέχρι στιγμής είχε επικρατήσει σε πολλούς αγώνες 1.000μ. σε σημαντικές διοργανώσεις (3ος αγώνας Ιστορικής μνήμης, 4ο Άττικα Run & Fun) και γενικότερα είναι μία ιδιαίτερα υποσχόμενη αθλήτρια για το μέλλον του ελληνικού στίβου στις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις.

Δείτε φωτογραφίες από τον τερματισμό της και την απονομή του μεταλλίου της.

Πηγή: protothema.gr