Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Εξωγήινος Σίνγκλετον σάρωσε την Κύμη!

19 Νοεμβρίου 2017 18:50

Αν και φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο πως η Κύμη μπορεί να ζορίσει τους νταμπλούχους Ελλάδας, ο Κρις Σίνγκλετον φρόντισε να σβήσει κάθε προοπτική έκπληξης με ένα ανεπανάληπτο κρεσέντο που οδήγησε τον Παναθηναϊκό εκ τους ασφαλούς στο 6Χ6. Ακόμη ψάχνουν την πρώτη τους νίκη οι γηπεδούχοι. Δεν αγωνίστηκε για να ξεκουραστεί ο Λοτζέσκι, αδιαθεσία αισθάνθηκε ο Ρίβερς και θα διακομισθεί σε νοσοκομείο. Πλέον, οι «πράσινοι» βλέπουν... Ρεάλ (24/11, στο ΟΑΚΑ).

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πρωταγωνιστή τον Κρις Σίνγκλετον (14π.) και πολύ ψηλό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 14-11. Ωστόσο, ο Αμερικανός απαντούσε συνεχώς και ακολούθησε «πράσινο» σερί 0-11 που έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος. Ο Βουγιούκας έδωσε πόντους στην ομάδα του και η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε με το «γεμάτο» 23-30.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Απίστευτη καταγγελία από τη Δήμαρχο Μάνδρας: Αστυνομικοί που δηλώθηκαν ότι ήταν στη Μάνδρα, φύλαγαν το σπίτι του πρωθυπουργού!

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Οι άμυνες έσφιξαν, ο ρυθμός έπεσε και η βελτιωμένη Κύμη κατάφερε να μειώσει αρχικά (29-33, στο 15') με συνεχόμενα καλάθια του ΜακΓκί. Είναι χαρακτηριστικό πως το «τριφύλλι» χρειάστηκε 5:30 για να βρει καλάθι εντός πεδιάς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας προβάδισμα (37-35, στο 19'). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +3 (37-40).

«Καυτός» και ασταμάτητος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Σίνγκλετον βοηθώντας την ομάδα του να μεγάλωσει γρήγορα την απόσταση (46-60, στο 26'), έχοντας πετύχει 29 πόντους! Ο Αμερικανός έβαλε μέχρι και τρίποντο και φάουλ και η τρίτη περίοδος-ρεσιτάλ του Σίνγκλετον έληξε με σκορ 54-71. Φυσικά, οι παίκτες της Κύμης δεν θα μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και τελικά ηττήθηκαν με 73-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90

O MVP: Δεν θέλει πολλή σκέψη. Ο Κρις Σίνγκλετον χάρισε ένα μοναδικό show στο «Τ. Καμπούρης» και χρειάστηκε 23' για να μετρήσει 35 πόντους (6/8 2π., 6/7 3π., 5/6 1π.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Η Στιγμή: Το γρήγορο 0-9 για τον Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο... βομβαρδισμός του Σίνγκλετον αρκούσαν για να «κλειδώσει» η πράσινη νίκη.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τα ζώδια της εβδομάδας 20-26 Νοεμβρίου 2017 από τον Κώστα Λεφάκη - Ποια ζώδια θα έχουν «φουρτούνες» στα αισθηματικά τους;

Η Γκέλα: Η Κύμη ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε 4/18 προσπάθειες πίσω από τα 6.75. Έτσι, δεν μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ, στο δεύτερο μέρος.

Η Διαιτησία: Διαμαντής, Σκούτας και Ζαχαρής σφύριξαν τις περισσότερες επαφές, έκαναν κάποια λάθη, αλλά δεν έκριναν την έκβαση του αγώνα με τις αποφάσεις τους.

Η Εξέδρα: Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, ως συνήθως, στο κλειστό «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας. Το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο με οπαδούς και των δύο ομάδων να δημιουργούν μπασκετικό παλμό.

Πηγή: sdna.gr