Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Γλυκό αντίο για τον Μπαρτζώκα! Δείτε τι έγινε στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκα

15 Μαΐου 2016

Πήρε και μία νίκη στο Βερολίνο η Λοκομοτίβ Κουμπάν!

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα –που δεν είχε στη διάθεσή της τον Άντονι Ράντολφ- επικράτησε 85-75 της Λαμποράλ Κούτσα, κατακτώντας την τρίτη θέση στο Final 4 της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίοι για τους Ρώσους ήταν ο Ντιλέινι και Μπρόεκοφ με 21 πόντους ο καθένας, ενώ από τους Βάσκους πρώτος σκόρερ ήταν ο Άνταμς με 25 πόντους, με τον Γιάννη Μπουρούση να παίζει στο… ρελαντί και να είχε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Σκοπιμότητα δεν υπήρχε στο παιχνίδι και έτσι οι δύο ομάδες έπαιζαν πολύ ελεύθερα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. με τον Μπέρτανς από τη μία και τον Μπρόεκοφ από την άλλη, για το 12-13 μέχρι τα μισά. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα… στείρο δίλεπτο χωρίς καλάθι, με τους Σίνγκλετον και Ντιλέινι να αναλαμβάνουν δράση για την ομάδα του Μπαρτζώκα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να τη στέλνουν στο +4 (16-20).

Μέσω της καλής της άμυνας και τον Κορμπάτσο να έρχεται «ζεστός» από τον πάγκο, η Λαμποράλ έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και πήρε το προβάδισμα (24-22) στο πρώτο τρίλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια (33-33), ώσπου ο Άνταμς πήρε… φωτιά, πηγαίνοντας τους Βάσκους ακόμη και στο +5 (40-35), αλλά οι Ρώσοι απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 για τη νέα ισοφάριση (40-40). Στα εναπομείναντα λεπτά, υπήρχαν διαδοχικά άστοχα σουτ, με τον Μπέρτανς να διαμορφώνει το 42-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολλές επιπόλαιες επιλογές είχε η Λαμποράλ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη διαφορά όχι μόνο να μην διευρύνεται, αλλά η Λοκομοτίβ να το εκμεταλλεύεται αυτό και να περνάει ξανά μπροστά (46-52), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας συνεχώς στο ανοικτό γήπεδο πήγαν ακόμη και στο +11 (50-61), με τον Άνταμς στο τέλος να διαμορφώνει το 53-61.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην περιφέρεια έκανε η Κουμπάν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την υπέρ της διαφορά στο +16 (53-69). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς άνοιξε ακόμη περισσότερο, με τις άμυνες να ήταν πολύ χαλαρές και το σκορ στα μισά να γίνεται 61-75. Όμως, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντιλέινι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με τη διαφορά να πηγαίνει ακόμη και στο +20 (65-85), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι Ρώσοι άφησαν το πόδι από το… γκάζι, με τους Βάσκους να κάνουν ένα 10-0 μέχρι την ολοκλήρωση του ματς και έτσι το 75-85 να ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-40, 53-61, 75-85

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 2, Μ. Ντιόπ, Κοζέρ, Πλάνινιτς 5, Χάνγκα 3, Μπουρούσης 5, Μπλάζιτς 8, Ιλ. Ντιόπ 4, Τιγί 7, Άνταμς 25 (6), Κορμπάτσο 3 (1), Μπέρτανς 13 (3).

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 21 (4), Σίνγκλετον 10, Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 10 (1), Μπίκοφ, Τζάνινγκ 10 (2), Κολιούσκιν, Μπαλάσοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 11 (1), Μπρόεκοφ 21 (3).