Η ΑΕΚ είναι εδώ! Η "Βασίλισσα" επέστρεψε μετά από 11 χρόνια στα ημιτελικά της Α1

28 Απριλίου 2016
Η ΑΕΚ είναι εδώ! Η

Όπως… παλιά η ΑΕΚ!

Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο την κούραση του ΠΑΟΚ, λόγω των απουσιών (Βασιλειάδη, Σχορτσανίτη και Τσόχλα), με αποτέλεσμα να νικήσει 61-54 στο ΟΑΚΑ και με το 2-1 στη σειρά να προκριθεί στα ημιτελικά της Α1 μετά από έντεκα χρόνια! Εκεί, την περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν ο Μαυροειδής με 10 πόντους, ενώ από τον «Δικέφαλο του Βορρά» κορυφαίος ήταν ο Τέπιτς με 22 πόντους.

Η αστοχία, αλλά και η έλλειψη ρυθμού, χαρακτήριζαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το σκορ να παραμένει χαμηλά. Στη συνέχεια, ο Χάτσερ τραβούσε στο σκοράρισμα για τον ΠΑΟΚ, με τον Μαυροειδή από την άλλη να κάνει ό,τι θέλει μέσα από τη ρακέτα για λογαριασμό της ΑΕΚ (11-12). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι δύο ομάδες… θυμήθηκαν το κακό τους ξεκίνημα, προσφέροντας πολύ άσχημο θέαμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου αφού δεν ξεπέρασαν τη νευρικότητά τους, με την «Ένωση» να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (14-13).

Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο κάποια από τις δύο ομάδες βρήκε ρυθμό. Αμφότερες, είχαν περισσότερο το νου τους στην άμυνα, με την επίθεση να περνάει σε δεύτερη… μοίρα. Συνεπώς, το σκορ παρέμεινε χαμηλά (17-17), με τα τρίποντα των Μιλόσεβιτς και Μάρκοβιτς να σπάνε το… ρόδι (20-20), ενώ περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Τέπιτς με τρεις βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (22-24). Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήρθε με τον Κάρτερ, ο οποίος με δικούς του πόντους την έστειλε στο +5 (29-24), με τον Τέπιτς να διαμορφώνει με τρίποντο το 29-27.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αισθητά καλύτερος και αυτό οφειλόταν στο γεγονός πως η ΑΕΚ άνοιξε το ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ πάντως να την ακολουθεί (32-32) στα πρώτα λεπτά. Ύστερα από μία ανταλλαγή καλαθιών από τις δύο ομάδες (39-28), οι παίκτες του Ζντοβτς πάτησαν εκ νέου το γκάζι, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +7 (45-38), λίγο πριν το τέλος της περιόδου, με τον Μάρκοβιτς απλά να διαμορφώνει με μία βολή το 45-39.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε πολύ κουρασμένος στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας πολλά λάθη, με την ΑΕΚ από την άλλη να αρχίζει να βαράει στο… ψαχνό και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (54-41), μέσα σε τρία λεπτά. Στη συνέχεια, η αστοχία των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στον «Δικέφαλο του Βορρά» να κάνει ένα 5-0 για το 54-46 στα μισά. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πολύ… άναρχο και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έχαναν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο (56-48). Αυτό βόλευε όπως ήταν φυσικό την ομάδα του Ζντοβτς, η οποία παίζοντας με το χρόνο, έφτασε στη νίκη με το τελικό 61-54.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-27, 45-39, 61-54

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (0/11 σουτ, 7/8 βολές), Μπράουν 7 (1), Κατσίβελης 4, Μαυροειδής 10 (11 ριμπ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 8 (1), Γκριν, Κάρτερ 9, Καλαμπόκης 7 (1), Έρικ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 22 (3), Δέδας 3, Μαργαρίτης 5 (1), Χάτσερ 4 (2/14 σουτ), Κλάντον 6, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Κώττας, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 8 (1).