Περίπατο έκανε ο Ολυμπιακός πριν τη Μακάμπι!

Συνέτριψε τον Ήφαιστο με 83-46

22 Οκτωβρίου 2018 19:02

Τα... σπασμένα από την αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο, τα «πλήρωσε» ο Ήφαιστος Λήμνου! Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός από το ξεκίνημα του αγώνα, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, κάνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν υποδεχτεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ!

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ από τα πρώτα λεπτά έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-5, 7' χαρακτηριστικό παράδειγμα) και με σημείο αναφοράς την άμυνά τους άφησαν πίσω με τον καλύτερο τρόπο την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Κι όλα αυτά σε μια αναμέτρηση στην οποία ξεχώρισαν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος, δίνοντας πολλές λύσεις σε οργάνωση και εκτέλεση.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ήφαιστος κατάφερε να πλησιάσει μόνο σε ένα σημείο, κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, όταν και μείωσε σε 21-16 στο 13ο λεπτό, όμως «πλήρωσε» την αστοχία, αλλά και τα λάθη του στο φαληρικό στάδιο.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Δύσκολες ώρες για την Σάσα Σταμάτη!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά), Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1/7 σουτ), ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5 (1/6 βολές), Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2