Champions League: ΑΕΚάρα με ψυχή στην Τσεχία!

Η ΑΕΚ πήγε να χάσει ένα δικό της ματς, αλλά με ηγέτη τον Λαρεντζάκη που είχε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα πέρασε με 94-93 από την έδρα της Νίμπουρκ στη δεύτερη παράταση.

16 Οκτωβρίου 2018 22:26

Σεφτέ στο Basketball Champions League σε μια έδρα που φαίνεται πως της ταιριάζει έκανε η ΑΕΚ, έστω κι αν χρειάστηκε… 50 λεπτά για να «λυγίσει» τη Νίμπουρκ στην Τσεχία με 94-93.

Εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο η «Ένωση», προηγήθηκε και με +19, ήταν στο +12 επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά κατέρρευσε στο φινάλε και κινδύνευσε να χάσει ένα δικό της ματς. Όμως η κλάση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που είχε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα, την οδήγησε στη νίκη.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Το δυνατό comeback της Βέφας Αλεξιάδου! Δεν θα πιστεύετε σε τι spot πρωταγωνιστεί (video)

Πολύ καλός και ο Γιόνας Ματσιούλις με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, κρίσιμοι πόντοι από τον Σάκοτα και μεγάλες άμυνες από τον Ξανθόπουλο στο τέλος. Άριστος στο πρώτο μέρος αλλά κακός στη συνέχεια ο Μέις, που μαζί με τον Γκρίφιν είχαν 2/25 σουτ (!), ανεβασμένος ο Ρόμπερσον με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.