ΝΒΑ: Ένα βήμα από το... θαύμα οι Ρόκετς!

Πετάνε εκτός τελικών τους Γουόριος!

25 Μαΐου 2018 09:19

Οι Ρόκετς έχουν… match ball!

Τη νίκη με 98-94 επί των Γουόριορς στο Χιούστον πήραν ο Χάρντεν και η παρέα του τα ξημερώματα της Παρασκευής, έκαναν το 3-2 και πλέον απέχουν μια νίκη μακριά από τους τελικούς του NBA. Εκεί έχουν να βρεθούν από το 1995 όταν και επικράτησαν 4-0 των Μάτζικ, κατακτώντας τον δεύτερο τίτλο της ιστορίας τους.

Αγωνία για τον Κρις Πολ, που τραυματίστηκε και έπεσε στο παρκέ περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης και είναι αμφίβολος για το ραντεβού της Κυριακής (27/05, 04:00) στο Όκλαντ. Το παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με τα πρώτα τρία, ήταν θρίλερ και κρίθηκε στο σουτ όπως συνέβη στο τέταρτο προ ολίγων ημερών. Αστόχησε σε μπάσιμο ο Κάρι στα 13.2’’ πριν το τέλος με το σκορ στο 95-94.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Survivor - αποκάλυψη: Η γκάφα μεγατόνων στο χθεσινό επεισόδιο που δεν κατάλαβε κανείς!

Ο Γκόρντον ήταν πρώτος για τους νικητές με 24 πόντους, «χτυπώντας» σε κρίσιμα σημεία (μεταξύ άλλων είχε 2/2 βολές στα 2.4'' και έγραψε το 98-94), με 6/15 (3/10 τρίποντα, 2/5 δίποντα) σουτ συνολικά, συν 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, 1 τάπα και κανένα λάθος σε 36 λεπτά. Ο Χάρντεν είχε 19 με 0/11 τρίποντα και 5/10 δίποντα, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα συν 6 λάθη σε 39 λεπτά. Την ίδια ώρα ο Πολ είχε 20, με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, συν 3 κλεψίματα. Άρχοντας και πάλι κάτω από τα δύο καλάθια ο Καπέλα με 14 ριμπάουντ (τα 11 αμυντικά) και 12 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ντουράντ είχε 29 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, 23 είχε ο Τόμπσον, ενώ ο Κάρι πέτυχε 22 και είχε 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 45-45, 71-72, 98-94