Καθάρισε τον Φάρο ο Ολυμπιακός!

Δυσκολεύτηκε στην Λάρισα

9 Μαΐου 2018 20:51

Ζόρικά τα βρήκε από τον ΓΣΛ-Φάρο ο Ολυμπιακός, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε τις στροφές του και σουτάροντας καλά έξω από τα 6,75μ. (13/28), νίκησε 95-83.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους», που δεν είχαν τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου, ήταν ο Μπράουν με 19 πόντους, με τους Σπανούλη και Γουίλτζερ να είχαν από 13 και τον Ρόμπερτς να προσθέτει άλλους 12. Μάλιστα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε τον 17χρονο Ανδρέα Τσουμάνη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα.

Από την ομάδα του Σκουρτόπουλου, ξεχώρισε ο Μπαρτ με 22 πόντους, με τον Παπαντωνίου να είχε 15 και τον Μαραγκό 12.

Την αστοχία του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε ο ΓΣΛ στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκε 11-4. Από τα μισά και μετά, ο Σπανούλης έσπρωξε τους «ερυθρόλευκους» σε ένα 10-0 (11-14). Στο τελευταίο λεπτό, ο Σάφτενααρ ισοφάρισε σε 14-14, με τον Γουίλτζερ να βάζει ξανά μπροστά τους Πειραιώτες στο τέλος της πρώτης περιόδου.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Βίντεο - σοκ: Καρέ - καρέ η στιγμή που η νταλίκα σκορπά τον θάνατο στον Κηφισό!

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς οι Ρόμπερτς και Μπόγρης τους συντηρούσαν στο +8 (19-27), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Παπαντωνίου και Μπαρτ και να μειώνουν -3 (26-29). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με συνεχόμενα τρίποντα των Μπράουν και Γουίλτζερ για το +11 (30-41), το οποίο και διατηρούταν μέχρι και 1:30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-44). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν υπερβολικά, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να κάνει ένα 5-0 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -6 (38-44).

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (44-49), καθώς στη συνέχεια, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έχαναν το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κάνουν ένα 6-0, που τους έδωσε το προβάδισμα (50-49), στα μισά. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Παπανικολάου και Ρόμπερτς για το νέο +9 (52-61), αλλά η ομάδα του Σκουρτόπουλου δεν τα παρατούσε και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο -5 (63-68).

Πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με την καλή τους άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Ρόμπερτς-Μπράουν στην επίθεση, πήγαν στο +16 (65-81), ενώ με τρίποντο του Γουίλτζερ η διαφορά ξέφυγε στο +18 (67-85), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και το +19 (71-90) και παρά την προσπάθεια του Μπαρτ (79-92) δεν απειλήθηκε ξανά από τον ΓΣΛ, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 95-83.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Αυτά είναι τα θύματα της φονικής νταλίκας στον Κηφισό! (photos)

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 6(2), Μαραγκός 12(2), Μουράτος 7, Σάφτενααρ 5(1), Παπαντωνίου 15(1), Μπάντερ 10(2), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος, Μπαρτ 22(2), Φένερ 2, Κίλι 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 5, Σπανούλης 13(3), Παπανικολάου 10 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 9(2), Γουίλτζερ 13(3), Μπράουν 19(4), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 6(2), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12(1), Μπόγρης 8.