Euroleague: Διέλυσε τον Αστέρα και ξαναβλέπει αβαντάζ ο Παναθηναϊκός!

20 Μαρτίου 2018 23:08

Καταιγιστικός επί 40 λεπτά ο Παναθηναϊκός, με όργια του Καλάθη και ματσάρα από τον Σίνγκλετον, καθάρισε τον Ερ.Αστέρα (91-71) και βλέπει ξανά πλεονέκτημα έδρας! Ώριμο ματς από Τζέιμς, εξαιρετικοί Θανάσης και Παππάς.

O Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε το 16-11 στην Euroleague και... έκλεισε και τυπικά εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, αφήνοντας τον Ερυθρό Αστέρα στο 11-16. Έτσι, παίζει πλέον για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην οκτάδα και ο επόμενος αγώνας του είναι στο Τελ Αβίβ την Πέμπτη, με αντίπαλο την Μακάμπι, που αγωνίζεται για... ζωή της στον θεσμό και την 8η θέση (22/3, 21:05).

Οι «πράσινοι» κατά διαστήματα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, «έβγαλαν» τα μαρκαρίσματα και τις άμυνες που ήθελαν, είχαν όρεξη και πάθος στο παιχνίδι τους και στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη (17π., 5ρ., 10ασ., 6κλ.( - Κρις Σίνγκλετον (21π. με 8/9 σουτ, 1/3 βολές και season high) μπόρεσαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη από νωρίς. Ουσιαστική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάικ Τζέιμς (9π., 5ασ.), ενώ καλός στο αμυντικό κομμάτι ήταν για μία ακόμα φορά ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Άρεσε ο Νίκος Παππάς στην επιστροφή του στη δράση (9π.), μάζεψε τα ριμπάουντ ο Άντριαν Πέιν (8ρ.). Στην αντίπερα όχθη, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και δεν κατάφεραν να... χτυπήσουν ουσιαστικά την αναμέτρηση.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Έγκλημα στο Μαρούσι: Δεν "άντεξε" η μητέρα του 19χρονου στην κηδεία του! (photos)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ήταν διαβασμένος και εύστοχος και πήγε στο εντυπωσιακό +15 στο 5' (17-2) με... όπλα του τους Καλάθη - Τζέιμς - Σίνγκλετον, οι οποίοι έδιναν τον ρυθμό. Οι Σέρβοι μετά τα αρχικά 1/11 σουτ τους «ροκάνισαν» τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ τους (24-15 στο 10'), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» ήταν το... αφεντικό της αναμέτρησης, με τον Καλάθη να έχει 7 πόντους και 4 ασίστ στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά (36-27 στο 15'), έχοντας περιορίσει τους Τέιλορ Ρότσεστι και Τζέιμς Φελντέιν. Ένα μικρό «ξέσπασμα» του Ερυθρού Αστέρα μείωσε τη διαφορά στο 17' (36-32), αλλά με την επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε ξανά το «πάνω χέρι». Μάλιστα, το πρώτο μέρος (47-38) είχε την... υπογραφή του Σίνγκλετον, ο οποίος στο πιο μεστό φετινό του ημίχρονο σημείωσε 14 πόντους. Στο 20' οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτάρει 19 βολές (12/19β.), με τον Άλεν Όμιτς να ξεχωρίζει από την πλευρά τους (9π., 3ρ. και 4 κερδισμένα φάουλ).

Ένα τρίλεπτο σόου της «πράσινης» άμυνας και του Καλάθη έφερε ένα 10-2 επιμέρους σκορ και τους γηπεδούχους στο +17 (57-40 στο 23'). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιζε εξαιρετικές άμυνες, ο Σίνγκλετον είχε 21π. στο 30' και ο ηγέτης του «τριφυλλιού» στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μετρούσε 17π., 5ρ., 10ασ., 6κλ. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε ένα... ξέσπασμα των πρωταθλητών Ελλάδας, οι οποίοι έπαιξαν απολαυστικό μπάσκετ σε εκείνο το διαστημα (68-47 στο 27' και 77-56 στο 30').

Με τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα ο Πασκουάλ ανακάτεψε την τράπουλα, με τους παίκτες του να κρατούν το προβάδισμα, με τον Παππά να σκοράρει και τον Πέιν να μαζεύει τα ριμπάουντ (80-67 στο 35' και 85-68 στο 37'). Έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν στην 12η ευρωπαϊκή νίκη τους για φέτος στο ΟΑΚΑ (91-71).

Τα Δεκάλεπτα: 24-15, 47-38, 77-56, 91-71.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μεγάλη ανάσα: Τι πρέπει να κάνεις από σήμερα για να πάρεις επίδομα που αγγίζει τα 1.000 ευρώ!

Ο MVP: Ο Νικ Καλάθης. Μεγάλη εμφάνιση από τον ηγέτη του «τριφυλλιού», που για άλλη μια φορά ήταν... παντού. Ο διεθνής πλέι μέικερ είχε 17 πόντους με 7/10 προσπάθειες και 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 6 κλεψίματα σε 25' στο παρκέ.

Ο Σκληρός: Ρεκόρ σεζόν (στην Euroleague) για τον «ζεστό» Κρις Σίνγκλετον, που σημείωσε 21 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/3 βολές. Καλό παιχνίδι και από τον Μάικ Τζέιμς (9π., 3ρ., 5ασ.).

Ο Αόρατος: Ο Τζέιμς Φελντέιν. Δεν είχε την επιστροφή που θα ήθελε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων ο Δομινικανός «μπόμπερ», που ήταν αρκετά άστοχος (1/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές) και δεν πλησίασε τα φετινά του στάνταρντας.

Ο Πεσμένος: Ο Ντίλαν Ένις. Λίγα πράγματα από τον πλέι μέικερ του Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς (1π., 1ρ., 3ασ. σε 19').

Η Στιγμή: Συνολικά το τρίτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού Superfoods. Ο Αντετοκούνμπο έβγαζε την μία άμυνα μετά την άλλη, ο Καλάθης με τον Σίνγκλετον έκαναν... ό,τι ήθελαν στην επίθεση και το «τριφύλλι» έδωσε «κλείδωσε» τη νίκη και τα πλέι οφ.

Η Γκέλα: Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ στη ρακέτα των γηπεδούχων. Ο Ερυθρός Αστέρας μάζεψε συνολικά 11 επιθετικά ριμπάουντ, γεγονός που δεν θα άρεσε στον Πασκουάλ.

Η Διαιτησία: Πατέρνικο (Ιταλία), Περούγκα (Ισπανία), Φριτζ (Γερμανία) νευρίασαν το ΟΑΚΑ με τις αποφάσεις τους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν πολύ ανώτερος των φιλοξενούμενων.

Η Εξέδρα: «Ζεστή» ατμόσφαιρα για άλλη μια φορά στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Ο κόσμος στις εξέδρες (10.000+)αποδοκίμασε ξανά τον ύμνο της Euroleague, ενώ ακούστηκαν συνθήματα κατά του Τζόρντι Μπερτομέου και υπέρ του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.