Euroleague: Έτσι δεν πας πουθενά!

23 Φεβρουαρίου 2018 20:53

Πράσινη ήττα στη Μόσχα, που βάζει σε... μπελάδες το «τριφύλλι». Η Χίμκι επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού Superfoods και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 14-9 της βαθμολογίας της Euroleague. Οι πρωταθλητές Ελλάδας σε μια κακή βραδιά κράτησαν το +28 του πρώτου αγώνα και έχουν το... πάνω χέρι, απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι Ρώσοι ήταν καλά διαβασμένοι, συγκεντρωμένοι, «χτυπούσαν» σε κάθε αδυναμία του «τριφυλλιού», έπαιζαν άμυνα και είχαν σε καλό βράδυ τον Άντονι Γκιλ, αλλά και τον αμφίβολο μέχρι την τελευταία στιγμή, Αλεξέι Σβεντ, που ήταν και ο MVP του παιχνιδιού. Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι παίκτες των γηπεδούχων... τράβηξαν και η Χίμκι πήρε με σχετική ευκολία το θετικό αποτέλεσμα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν ήταν τόσο συγκεντρωμένος, έπαιξε κακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και δεν έβαλε τα σουτ στο δεύτερο, όταν ήθελε να... μαζέψει τη διαφορά. Ο Νικ Καλάθης ήταν «πεσμένος», η «πράσινη» περιφέρεια ήταν άστοχη και το μόνο που μπορεί να κρατάει ο Πασκουάλ ήταν η θετική εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς, που έπαιζε σαν να μην έλειψε ούτε μια μέρα από το ρόστερ του. Ντεμπούτο και για τον Πέιν, που έδειξε κάποια καλά στοιχεία, αλλά είναι φανερό πως χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στην ευρωπαϊκή πραγματικότητα. Με 3/4 3π. τελείωσε το ματς ο Μάρκους Ντένμον.

Το ματς ξεκίνησε με τον Μάικ Τζέιμς στην πεντάδα, αλλά τη Χίμκι να μπαίνει πιο συγκεντρωμένη και με τον Άντονι Γκιλ «ζεστό» (7π.), να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα (14-6 στο 4'). Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 24-18, με τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει παράπονα από την αμυντική συμπεριφορά των παικτών του και τον Αλεξέι Σβεντ να ξεκινάει την αναμέτρηση με 8 πόντους και 2 ασίστ.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Βόμβα στο Survivor 2: Ο δεύτερος επώνυμος άντρας που μπαίνει στο παιχνίδι! Ο πιο περιζήτητος εργένης...

Στη δεύτερη περίοδο ο Άντριαν Πέιν πάτησε παρκέ, όμως οι Ρώσοι συνέχισαν να έχουν το «πάνω χέρι». Μάλιστα, στο 13' δια χειρός Τόμας Ρόμπινσον έφτασαν σε διψήφια διαφορά (28-18). Ο Πασκουάλ «ακούμπησε» την μπάλα στο καλάθι, οι βολές του Ίαν Βουγιούκα και του Κρις Σίνγκλετον «ροκάνισαν» το σκορ (30-27 στο 15'), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά... γκάζι. Με ένα γρήγορο 8-0 η Χίμκι πήγε στο +11 (38-27 στο 18') και διατήρησε τη διαφορά σε ανάλογες τιμές μέχρι το ημίχρονο (46-31 στο 20'). Συνολικά οι «πράσινοι» δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, ο Καλάθης ήταν άστοχος (1/7 σουτ), η περιφέρεια του «τριφυλλιού» δεν είχε ρυθμό, ενώ κακές επιλογές έπαιρναν και οι ψηλοί. Από την άλλη, τα «όπλα» του Γιώργο Μπαρτζώκα είχαν βρει ρυθμό και η ρωσική ομάδα ήταν φανερά πιο συγκεντρωμένη για ένα ματς - τελικό.

Στις αρχές της επανάληψης οι «πράσινοι» έπαιξαν καλύτερη άμυνα, αλλά τα σουτ δεν βρήκαν στόχο (49-33 στο 25') και η Χίμκι βρήκε ξανά ρυθμό. Οι Ρώσοι πήγαν για πρώτη φορά στο +20 (55-35 στο 27'), με τον Παναθηναϊκό Superfoods να προβληματίζει και στο επιθετικό σκέλος. Η επιστροφή των Μάικ Τζέιμς - Άντριαν Πέιν διόρθωσε κάπως τα πράγματα, αλλά το buzzer beater τρίποντο του Γκιλ από το κέντρο στο φινάλε της περίοδο ήταν... μαχαιριά στην καρδιά για το «τριφύλλι» (63-46 στο 30').

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε με... τυπική διαδικασία για την υπόθεση νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την απαραίτητη «βενζίνη» στο ρεζερβουάρ τους, για να επιστρέψουν και να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή. Παράλληλα, η Χίμκι δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, το οποίο ήταν και το ζητούμενο για τους Ρώσους, όπως πήγε το ματς. Όμως, το σύνολο του Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη και «έπιασε» το «τριφύλλι» στη βαθμολογία της Euroleague (78-61).

Τα Δεκάλεπτα: 24-18, 46-31, 63-46, 78-61

Ο MVP: Ο Αλεξέι Σβεντ. Ο σούπερ σταρ της Χίμκι και πρώτος σκόρερ της Euroleague ήταν πρώτος σκόρερ και της αναμέτρησης, παίζοντας... συνετά, για τα δικά του δεδομένα. Ο Σβεντ φαινόταν ξεκούραστος, έπαιρνε καλές επιλογές (με εξαίρεση κάποια τρίποντα), οργάνωνε σωστά την ομάδα του και ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης.

Ο Σκληρός: Ο Μάικ Τζέιμς. Στην επιστροφή του στο «τριφύλλι» ο Αμερικανός γκαρντ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα: πήρε την μπάλα και την άφησε στο καλάθι, όταν το χρειαζόταν η ομάδα του (στις αρχές του πρώτου και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου). Δεν ήταν εντυπωσιακός, αλλά σίγουρα ξεχώρισε στην «πράσινη» κακή βραδιά. Είχε ενέργεια, όρεξη και φάνηκε να πατάει καλά.

Ο Πεσμένος: Ο Νικ Καλάθης. Ο Έλληνας πλέι μέικερ ανήκει στην ελίτ της Euroleague, είναι υποψήφιος για τον τίτλο του MVP της σεζόν στη διοργάνωση, αλλά στην Μόσχα έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και ήταν άστοχος.

Ο Αόρατος: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους. Ο Λιθουανός πόιντ γκαρντ μπήκε για να δώσει λύσεις, όσο ο Καλάθης δεν... τραβούσε, αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει.

Η Στιγμή: Το απίστευτο τρίποντο του Άντονι Γκιλ στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Μήτογλου έχασε δύο βολές, ο Γκιλ ευστόχησε από το κέντρο και η Χίμκι «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο +17.

Η Γκέλα: Η επιθετική λειτουργία του «τριφυλλιού» στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» έπαιρναν κακές επιλογές, ήταν άστοχοι και δεν κατάφεραν να... τρυπήσουν τη ρωσική άμυνα.

Η Εξέδρα: Είχε ρυθμό η «Arena Mytischi» από τους 7.000+ φίλους της Χίμκι, που για δεδομένα ρωσικής ομάδας δημιούργησαν «ζεστή» ατμόσφαιρα.