Διέσυρε το "πτώμα" του Παναθηναϊκού ο ΠΑΟΚ!

10 Δεκεμβρίου 2017 21:21
Διέσυρε το

«Κατάπιε» τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Τούμπας ο ΠΑΟΚ!

Ο «δικέφαλος του Βορρά» χάρη στον εξαιρετικό Πέλκα, που έβαλε δύο υπέροχα γκολ, έφτασε στο 4-0 και διατηρήθηκε στο -1 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (η ΑΕΚ παίζει την Δευτέρα με την Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ).

Ο δρόμος προς τη νίκη άνοιξε στο 7ο λεπτό με τον 24χρονο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (51’) «καθάρισε» το ματς αφού «χόρεψε» την πράσινη άμυνα και στη συνέχεια τσίμπησε την μπάλα πάνω απ’ το σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Στο «φως» το σπίτι-στρατηγείο του Ιβάν Σαββίδη! Κόστος 8.000.000 ευρώ

Στο 67ο λεπτό, ο Κουλούρης έκανε το 3-0 με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε σωστά με δέκα αφού ο Ινσούα έκανε χέρι και αντίκρισε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από γκολ του Πρίγιοβιτς στο 77’, ενώ και οι γηπεδούχοι τελείωσαν με δέκα καθώς ο Μακ αποβλήθηκε (επίσης σωστά) επειδή έσπρωξε τον Βιγιαφάνες (79’).