Europa League: ΑΕΚ με ψυχή και τελικός στην Βιέννη!

23 Νοεμβρίου 2017 23:58

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 0-2, κατάφερε όμως να ισοφαρίσει σε 2-2 και αν ο Αραούχο δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι της Ριέκα στο 89 η ΆΕΚ θα πανηγύριζε από σήμερα την πρόκριση στους 32 του Europa League!

Η Ριέκα ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα κι αφού έχασε μια καλή ευκαρία στο 3' με την κακή πάσα του Βέσοβιτς, στο 8' πήρε το προβάδισμα.

Από εκτέλεση κόρνερ (τη μόνιμη πληγή) ο Ακόστι πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γκοργκόν τη δεύτερη και η μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Απόφαση - σταθμός στα Mikel: Τι θα συμβεί αύριο σ' όλα τα καταστήματα;

Δοκάρι η Ριέκα στο 16' από κεφαλιά του Πούντσετς και πάλι από εκτέλεση κόρνερ!

Νέο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους με τον Γκοργκόν στο 20' με συρτό σουτ.

Στο 26' από την κεφαλιά του Βράνιες ο Γκοργκόν κινήθηκε ανάμεσα από τους αμυντικούς της Ένωσης και με ένα "ξερό" σουτ πέτυχε το 0-2!

Ο Χιμένεθ στο 29' έβαλε στο ματς τον Λιβάια, αποσύροντας τον Γκάλο και μετατρέποντας το 3-5-2, σε 4-2-3-1

Στο 45' ο Χριστοδουλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε την πρώτη τελική της ΑΕΚ στο παιχνίδι (!), αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραούχο με κοντινή προβολή μείωσε σε 1-2 κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο υπόλοιπο του αγώνα.

Την ίδια ώρα η Μίλαν αν και έχανε με 0-1, προηγείται 3-1 της Αούστρια στο Μιλάνο.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Έσκασε βόμβα: Αυτή είναι η 19χρονη Ελληνίδα μοντέλο που συνελήφθη με κοκαΐνη! Δεν φαντάζεστε ποιανού κόρη είναι

Στο β' ημίχρονο και στο πρώτο δεκάλεπτο η Ριέκα δεν έχει περάσει τη σέντρα, η ΑΕΚ παίζει μονότερμα και στο 55' ο Χριστοδουλόπουλος μετά την κακή απομάκρυνση του Πρσκάλο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2!!!

Στο 62' ο Αραούχο σκόραρε με κεφαλιά, αλλά σωστά ο διαιτητής το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ, καθώς ο Αργεντινός είχε σκαρφαλώσει πάνω στον αντίπαλο του

Οι ενδεκάδες
ΑΕΚ: Ανέστης Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Αραούχο, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας
Ριέκα: Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Πούντσετς, Έλεζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μάλες, Γκαβράνοβιτς, Πάβιτσιτς, Γκοργκόν, Ακόστι.